Arduino

Arduino, elektronik projeler oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı bir platformdur. Arduino, hem fiziksel programlanabilir devre kartından (genellikle mikrodenetleyici olarak adlandırılır) hem de bir parça yazılımdan veya bilgisayarınızda çalışan, fiziksel kodu bilgisayara yazmak ve yüklemek için kullanılan IDE’den (Entegre Geliştirme Ortamı) oluşur.

Arduino platformu, elektronikle yeni başlayan kişiler için oldukça popüler hale geldi ve iyi bir nedenle. Daha önceki programlanabilir devre kartlarının aksine, Arduino’nun kart üzerine yeni kod yüklemek için ayrı bir donanıma (programcı denir) ihtiyacı yoktur – sadece bir USB kablosu kullanabilirsiniz. Ek olarak, Arduino IDE, programlamayı öğrenmeyi kolaylaştıran C ++ ‘ın basitleştirilmiş bir sürümünü kullanır. Son olarak, Arduino mikro denetleyicinin işlevlerini daha erişilebilir bir pakete ayıran standart bir form faktörü sağlar.

Uno, Arduino ailesinin en popüler kurullarından biridir ve yeni başlayanlar için mükemmel bir seçimdir. Üzerinde ne olduğu ve daha sonra öğreticide neler yapabileceği hakkında konuşacağız.

arduino sketch

İster inanın ister inanmayın, bu 10 kod satırı, Arduino’nuzdaki yerleşik LED’i yanıp sönmek için ihtiyacınız olan tek şey. Kod şu anda mükemmel bir anlam ifade etmeyebilir, ancak bu öğreticiyi ve sitemizde sizi bekleyen daha birçok Arduino öğreticisini okuduktan sonra, sizi hızlı bir şekilde hızlandıracağız!

Arduino ile ne yapılır?

Arduino donanım ve yazılımı sanatçılar, tasarımcılar, hobiler, bilgisayar korsanları, yeni başlayanlar ve etkileşimli nesneler veya ortamlar oluşturmak isteyen herkes için tasarlanmıştır. Arduino, düğmeler, LED’ler, motorlar, hoparlörler, GPS birimleri, kameralar, internet ve hatta akıllı telefonunuz veya TV’nizle etkileşime girebilir! Bu esneklik, Arduino yazılımının ücretsiz olması, donanım kartlarının oldukça ucuz olması ve hem yazılımın hem de donanımın öğrenilmesi kolay olmasıyla birleştiğinde, çok çeşitli uygulamalar için kod katkıda bulunan ve talimatlar yayınlayan geniş bir kullanıcı topluluğuna yol açtı. Arduino tabanlı projeler.

arduino ornek

Robotlar ve bir ısıtma yastığı el ısıtıcısı battaniyesinden dürüst falcılık makinelerine ve hatta bir Zindan ve Ejderha zar atma eldivenine kadar her şey için, Arduino hemen hemen her elektronik projenin arkasındaki beyinler olarak kullanılabilir.

Arduino kart üzerinde neler var?

Farklı amaçlar için kullanılabilecek birçok Arduino kartı çeşidi vardır (bir sonraki sayfada açıklanmıştır). Bazı kartlar aşağıdakilerden biraz farklı görünüyor, ancak Arduino’ların çoğunda ortak olarak bu bileşenlerin çoğunluğu var:

arduino pinler

Power (USB / Barrel Jack)

Her Arduino kartının bir güç kaynağına bağlanabilmesi için bir yola ihtiyacı vardır. Arduino UNO, bilgisayarınızdan gelen bir USB kablosundan veya bir varil jakında sonlandırılmış bir duvar güç kaynağından (böyle) güç alabilir. Yukarıdaki resimde USB bağlantısı etiketlenmiştir (1) ve namlu jakı etiketlenmiştir (2).

USB bağlantısı aynı zamanda Arduino kartınıza nasıl kod yükleyeceğinizdir. Arduino ile nasıl programlanacağı hakkında daha fazla bilgi Arduino’yu Kurma ve Programlama eğitimimizde bulunabilir.

Pins (5V, 3.3V, GND, Analog, Digital, PWM, AREF)

Arduino’nuzdaki pimler, bir devre inşa etmek için kabloları bağladığınız yerlerdir (muhtemelen bir breadboard ve bir tel ile birlikte.) Genellikle tahtaya bir kablo takmanıza izin veren siyah plastik ‘başlıkları’ vardır. her biri tahtada etiketlenmiş ve farklı işlevler için kullanılan birkaç farklı pime sahiptir.

  • GND (3): ‘Zemin’ için kısa. Arduino’da herhangi biri devrenizi topraklamak için kullanılabilecek birkaç GND pimi vardır.
  • 5V (4) ve 3.3V (5): Tahmin edebileceğiniz gibi, 5V pin 5 volt güç sağlar ve 3.3V pin 3.3 volt güç sağlar. Arduino ile kullanılan basit bileşenlerin çoğu 5 veya 3,3 volttan mutlu bir şekilde çalışıyor.
  • Analog (6): ‘Analog In’ etiketi altındaki pinlerin alanı (UNO’da A0 – A5) Analog In pinleridir. Bu pinler, bir analog sensörden (sıcaklık sensörü gibi) sinyali okuyabilir ve okuyabildiğimiz dijital bir değere dönüştürebilir.
  • Dijital (7): Analog pinlerin karşısında dijital pinler bulunur (UNO’da 0 ila 13). Bu pinler hem dijital giriş (bir düğmeye basıldığında söylemek gibi) hem de dijital çıkış (bir LED’e güç vermek gibi) için kullanılabilir.
  • PWM (8): Bazı dijital pinlerin (UNO’daki 3, 5, 6, 9, 10 ve 11) yanındaki dalga işaretini (~) fark etmiş olabilirsiniz. Bu pimler normal dijital pimler olarak işlev görür, ancak Darbe Genişliği Modülasyonu (PWM) adı verilen bir şey için de kullanılabilir. PWM hakkında bir eğiticimiz var, ancak şimdilik bu pinleri analog çıkışı simüle edebildiğini düşünün (bir LED’i içeri ve dışarı solmak gibi).
  • AREF (9): Analog Referans anlamına gelir. Çoğu zaman bu pimi yalnız bırakabilirsiniz. Bazen, analog giriş pimleri için üst sınır olarak harici bir referans voltajı (0 ile 5 Volt arasında) ayarlamak için kullanılır.
arduino pinout

TX RX LEDs

TX iletim kısaltması, RX alma kısaltmasıdır. Bu işaretler, seri iletişimden sorumlu pimleri belirtmek için elektronikte biraz görünür. Bizim durumumuzda, Arduino UNO’da TX ve RX’in göründüğü iki yer var – bir kez 0 ve 1 dijital pimleriyle ve ikinci kez TX ve RX gösterge LED’lerinin yanında (12). Bu LED’ler, Arduino’muz veri alırken veya iletirken bize bazı güzel görsel göstergeler verecektir (tahtaya yeni bir program yüklerken olduğu gibi).

Main IC

Tüm metal ayaklı siyah şey bir IC veya Entegre Devre’dir (13). Bunu Arduino’muzun beyinleri olarak düşünün. Arduino’daki ana IC, kart tipinden kart tipine biraz farklıdır, ancak genellikle ATMEL şirketinden gelen AT’ler ICmega hattından farklıdır. Arduino yazılımından yeni bir program yüklemeden önce IC tipini (kart tipinizle birlikte) bilmeniz gerekebileceğinden bu önemli olabilir. Bu bilgi genellikle IC’nin üst tarafında yazılı olarak bulunabilir. Çeşitli IC’ler arasındaki fark hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, veri sayfalarını okumak genellikle iyi bir fikirdir.

Voltage Regulator

Voltaj regülatörü (14) aslında Arduino’da etkileşime girebileceğiniz (veya yapmanız gereken) bir şey değildir. Ama orada olduğunu ve ne için olduğunu bilmek potansiyel olarak yararlıdır. Voltaj regülatörü tam olarak söylediklerini yapar – Arduino kartına giren voltaj miktarını kontrol eder. Bunu bir tür kapı bekçisi olarak düşünün; devreye zarar verebilecek ekstra voltajı geri çevirir. Tabii ki, sınırları var, bu yüzden Arduino’nuzu 20 volttan daha büyük bir şeye bağlamayın.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir