Santrifüj Pompa

Santrifüj pompa, dönme enerjisini çark adı verilen bir veya daha fazla tahrikli rotordan aktararak sıvıyı hareket ettirmek için kullanılan mekanik bir pompadır. Akışkan, ekseni boyunca hızla dönen pervaneye girer ve çevresi boyunca merkezkaç kuvveti ile pervanenin bıçak uçlarından dışarı atılır.

Pervanenin hareketi sıvının hızını ve basıncını arttırır ve ayrıca pompa çıkışına yönlendirir. Pompa gövdesi, sıvıyı pompa girişinden daraltmak, pervaneye yönlendirmek ve daha sonra boşalmadan önce sıvıyı yavaşlatmak ve kontrol etmek için özel olarak tasarlanmıştır.

santrifüj pompa prensip

Santrifüj pompalar, dönme kinetik enerjisini sıvı akışının hidrodinamik enerjisine dönüştürerek sıvıları hareket ettirmek için kullanılır. Dönme enerjisi tipik olarak bir içten yanmalı motordan veya bir elektrik motorundan gelir. Dinamik, eksenel olarak simetrik, iş emici turbomakinlerin bir alt sınıfıdır.

Akışkan, pompa pervanesine dönme ekseni boyunca veya yakınında girer ve pervane tarafından hızlandırılır ve radyal olarak dışa doğru oluşan bir difüzör veya spiral hazneye (mahfaza) akar.

Yaygın kullanım alanları su, kanalizasyon, tarım, petrol ve petrokimya pompalarıdır. Santrifüj pompalar genellikle yüksek akış hızları, aşındırıcı çözeltilerle uyumluluğu, karıştırma potansiyeli ve nispeten basit tasarımları nedeniyle seçilir.

Bir santrifüj fan genellikle bir havalandırma cihazı veya elektrikli süpürge uygulamak için kullanılır. Santrifüj pompanın ters işlevi, su basıncının potansiyel enerjisini mekanik dönme enerjisine dönüştüren bir su türbinidir.

santrifüj pompa çalışma prensibi

Santrifüj Pompa Çalışma Prensibi

Pervane, santrifüj pompanın temel bileşenidir. Bir dizi kavisli kanattan oluşur. Bunlar normalde iki disk (kapalı bir pervane) arasına sıkıştırılır. Sürüklenmiş katıları olan akışkanlar için, açık veya yarı açık bir pervane (tek bir diskle desteklenir) tercih edilir.

Sıvı, pervaneye ekseninde (‘göz’) girer ve kanatlar arasındaki çevre boyunca dışarı çıkar. Göze karşı taraftaki pervane, bir tahrik milinden bir motora bağlanır ve yüksek hızda (tipik olarak 500-5000rpm) döndürülür. Pervanenin dönme hareketi, sıvının pervane kanatlarından pompa gövdesine çıkmasını hızlandırır.

Pompa gövdesinin iki temel tasarımı vardır: volüt ve difüzör. Her iki tasarımdaki amaç, sıvı akışını basınçta kontrollü bir deşarja dönüştürmektir.

Bir sarmal gövdede, pervane dengelenir ve etkili bir şekilde pompa çıkışına doğru artan bir kesit alanına sahip kavisli bir huni oluşturur. Bu tasarım, sıvı basıncının çıkışa doğru artmasına neden olur.

Aynı temel prensip difüzör tasarımları için de geçerlidir. Bu durumda, pervaneyi çevreleyen bir dizi sabit kanat arasına sıvı atıldıkça sıvı basıncı artar. Difüzör tasarımları belirli uygulamalar için uyarlanabilir ve bu nedenle daha verimli olabilir.

Santrifüj Pompa Avantajları

 • Tahrik contası olmadığından pompada sızıntı olmaz
 • Tehlikeli sıvıları pompalayabilir
 • Çok daha az sürtünme kaybı var
 • Neredeyse hiç gürültü yok
 • Pompa neredeyse% 100 verimliliğe sahiptir
 • Santrifüj pompanın diğerlerine göre minimum aşınması vardır
 • Pompa odası ve motor arasında bir boşluk vardır, bu nedenle aralarında ısı transferi yoktur
 • Pompa haznesi ile motor arasındaki boşluk nedeniyle, motora su giremez

Santrifüj Pompa Dezavantajları

 • Manyetik direnç nedeniyle, bazı enerji kayıpları vardır
 • Beklenmeyen ağır bir yük, kuplajın kaymasına neden olabilir
 • Bir manyetik sürücü kullanırken sıvıdaki demir parçacıkları sorunludur. Bunun nedeni, parçacıkların pervanede toplanması ve bir süre sonra pompanın durmasına neden olmasıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir