PLC Nedir?

Başlangıçta sanayiler, üretim süreçlerini kontrol etmek için röleler kullandılar. Röle kontrol panelleri düzenli olarak değiştirilmeli, çok fazla güç tüketiyorlardı ve bununla ilgili problemleri anlamak zordu. Bu sorunları sıralamak için Programlanabilir Lojik Kontrolör (PLC) tanıtıldı.

Programlanabilir Lojik Kontrolör (PLC), endüstride çeşitli elektro-mekanik süreçlerin otomasyonu için kullanılan bir dijital bilgisayardır. Bu kontrol cihazları, zorlu koşullarda çalışabilen ve sıcak, soğuk, tozlu ve nemli alanlarda çalışabilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. PLC, bilgisayar dili kullanılarak programlanan bir mikroişlemciden oluşur.

Program bir bilgisayara yazılır ve kablo ile PLC’ye indirilir. Bu yüklü programlar, PLC’nin belleğinde saklanır. Röle kontrol panellerinin PLC’ye geçişi sırasında, kullanıcı tarafından beslenen program için sabit kablolu röle mantığı değiştirildi. PLC’yi programlamak için Ladder Logic olarak bilinen bir görsel programlama dili oluşturuldu.

PLC Donanımı

Bir PLC sisteminin donanım bileşenleri CPU, Bellek, Giriş / Çıkış, Güç kaynağı ünitesi ve programlama cihazıdır. Aşağıda PLC’nin sistemine genel bakışın bir diyagramı yer almaktadır.

plc

  • CPU : Hatalardan kaçınmak için PLC kontrol cihazını kontrol eder. Mantıksal işlemler, aritmetik işlemler, bilgisayar arayüzü ve daha birçok işlevi yerine getirirler.
  • Memory : Sabit veriler CPU tarafından kullanılır. Sistem (ROM) verilerini işletim sistemi için kalıcı olarak saklar. RAM, giriş ve çıkış cihazlarının durumu ile zamanlayıcı, sayaç ve diğer dahili cihazların değerlerini kaydeder.
  • I/O section : Sensörleri, anahtarları içeren saha cihazları için kullanılır.
  • O/P Section : Motorlar, pompalar, ışıklar ve solenoidleri içeren diğer cihazlar üzerinde bir kontrole sahiptir. O/P portları, Azaltılmış Komut Seti Bilgisayarına (RISC) dayanmaktadır.
  • Power supply : Bazı PLC’ler yalıtılmış bir güç kaynağına sahiptir. Ancak, PLC’lerin çoğu 220VAC veya 24VDC’de çalışır.
  • Programming device : Bu cihaz, programı işlemcinin belleğine beslemek için kullanılır. Program önce programlama cihazına aktarılır ve daha sonra PLC’nin belleğine iletilir.

plc sistem

PLC Kısaltmaları

ASCIIAmerican Standard Code for Information Interchange
BCDBinary Coded Decimal
CSACanadian Standards Association
DIODistributed I/O
EIAElectronic Industries Association
EMIElectroMagnetic Interference
HMIHuman Machine Interface
IECInternational Electrotechnical Commission
IEEEInstitute of Electrical and Electronic Engineers
I/OInput(s) and/or Output(s)
ISOInternational Standards Organization
LLLadder Logic
LSBLeast Significant Bit
MMIMan Machine Interface
MODICONModular Digital Controller
MSBMost Significant Bit
PIDProportional Integral Derivative (feedback control)
RFRadio Frequency
RIORemote I/O
RTURemote Terminal Unit
SCADASupervisory Control And Data Acquisition
TCP/IPTransmission Control Protocol / Internet Protocol

Ayrıca; Fieldbus


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir