Vakum Pompası

Merhabalar, bu yazımızda vakum pompası çalışma prensibi ve türleri hakkında bilgi vereceğiz. Yazının sonunda yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi iletirseniz çok seviniriz.

Vakum pompaları ve vakum jeneratörleri, çeşitli endüstriyel ve bilimsel uygulamalar için atmosfer altı basınç sağlar. Vakum pompası teknolojileri, endüstriyel kavrama ve aynalama, laboratuvar gaz alma, kimyasal ve yarı iletken işleme alanlarında saflaştırma için kullanılır. Vakumlu taşıma sistemleri ilaç, gıda işleme ve tarımsal uygulamalar gibi çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır.

Vakum Pompası Çalışma Prensibi

Vakum, bu hacmin içindeki gaz basıncının atmosfer basıncının altında olduğu, madde içermeyen bir alandır. Bir vakum pompasının ana işlevi, mekanik veya kimyasal olarak tam veya kısmi bir vakum oluşturmak için kapalı bir alandaki basıncı değiştirmektir. Gaz molekülleri bu hacmin tüm alanını doldurmak için yüksekten alçağa doğru akarken, basınç her zaman bağlantılı bölgeler arasında eşitlenmeye çalışacaktır. Bu nedenle, eğer yeni bir alçak basınç alanı tanıtılırsa, gaz doğal olarak yüksek basınç alanından yeni alçak basınç alanına eşit basınçta olana kadar akacaktır. Bu vakum işleminin gazları “emerek” değil, molekülleri iterek yaratıldığına dikkat edin. Vakum pompaları, yüksek ve düşük basınç durumlarını değiştirerek bir vakum oluşturmak için gaz moleküllerini bir bölgeden diğerine hareket ettirir.

vakum pompası çalışma prensibi

Günümüzde çoğu vakum pompası şu üç ilkeden biri üzerinde çalışır: pozitif yer değiştirme, momentum aktarımı veya entrapment. Hem momentum transferi hem de entrapment pompaları, yüksek ve ultra yüksek vakum koşulları oluşturmak için kullanılsa da, çok fazla enerji ve bakım gerektirirler ve bu nedenle işletmeleri maliyetlidir.

vakum pompası kategorileri

Vakum Pompası Çeşitleri

Sağladıkları vakum gücüne göre pompa çeşitleri;

  • Rough/Low Vacuum: 1000 to 1 mbar / 760 to 0.75 Torr
  • Fine/ Medium Vacuum: 1 to 10-3 mbar / 0.75 to 7.5-3 Torr
  • High Vacuum: 10-3 to 10-7 mbar / 7.5-3 to 7.5-7 Torr
  • Ultra-High Vacuum: 10-7 to 10-11 mbar / 7.5-7 to 7.5-11 Torr
  • Extreme High Vacuum: < 10-11 mbar / < 7.5-11 Torr

Wet ya da Dry Vakum Pompası

Vakum pompası teknolojileri, sıkıştırma işlemi sırasında gazın yağa veya suya maruz kalmasına bağlı olarak ıslak (yağlı) veya kuru olarak kabul edilir.

Islak pompalar ya yağ ya da su kullanarak kendilerini yağlar ve/veya sızdırmaz hale getirirler; bu sıvı pompalanan (süpürülmüş) gazı kirletebilir. Oysa, kuru vakum pompalarının pompalanan gazda sıvı yoktur. Pompanın dönen ve statik parçaları arasındaki hassas boşluklara, kuru polimer (PTFE) contalara veya pompalama mekanizmasını gazdan ayırmak ve sıkı bir sızdırmazlık sağlamak için bir diyaframa dayanır.

Bazı vakum pompası markaları;

    


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir