Dozaj Pompası

Pozitif deplasmanlı pompa olan bir dozaj pompası, su, gaz veya buhar akışına bir kimyasal veya başka bir madde enjekte etmek için tasarlanmıştır. Tipik olarak küçük olan dozaj pompaları, maksimum kontrol için son derece hassas akış hızı sağlar. Kimyasalların otomatik olarak dağıtılması için tasarlanmış entegre bir dozlama sisteminin merkezi parçalarıdır. Bu dozaj tanımı, atık su arıtımından gıda işlemeye kadar çok çeşitli uygulamalar ve endüstriler için geçerlidir.

Dozaj pompası türleri

Bu dört dozaj pompası tipi, farklı basınçlar, kimyasallar ve uygulamalar için tasarlanmıştır. Pompalama eylemi ve mekanizmasına göre değişirler.

Diyaframlı (sabit enjeksiyonlu) pompalar, haznesini doldurmak ve boşaltmak için hem giriş hem de çıkışta bir diyafram, piston ve valfler kullanır. Pistonun çekilmesi odayı doldurur ve belirli bir miktarda kimyasal önceden belirlenmiş bir hızda, genellikle maksimum akış hızının bir yüzdesinde enjekte edilir. Bazı pompa modelleri, değişken dozlama oranlarına sahiptir.

dozaj pompaları

Diyafram (darbeli enjeksiyon) pompaları da diyafram mekanizmasını kullanır, ancak sabit bir akış hızı yerine bir solenoid bobin kimyasalı alır ve darbeler halinde enjekte eder. Akış hızı, darbeler arasındaki zamanın uzunluğudur. Sabit enjeksiyon pompasından daha az hassastır ancak tasarımı basittir ve ucuzdur.

Daha detaylı bilgi : Diyaframlı pompa

Lob pompalar, dişli çarklardan geçen belirli bir sıvı hacmine izin verir. Bir diyaframlı pompa kadar hassas değildir ve yalnızca aşınmayı en aza indirmek için kendi kendini yağlayacak olan yüksek viskoziteli sıvılar için uygundur. Doğruluğu sağlamak zor olduğundan, düşük akış hızları için yapılmazlar.

qdos dozaj pompa

Peristaltik pompalar, dozlama için oldukça hassastır. Esnek bükülmüş bir boru, sıvının geçmesine izin verir ve akış, dışta mekanik bir kol vasıtasıyla hareket eden bir silindir tarafından kontrol edilir. Bu, tüpteki ürünü dozlama tüpüne ve ana sıvı akışına iter.

Daha detaylı bilgi : Peristaltik pompa

Dozaj pompası özellikleri

Bir pompanın uygulama gereksinimlerine uygun hale getirilmesi, üretici özelliklerinin bir analizini gerektirir. Dozaj pompası seçiminde dikkat edilmesi gereken tipik özellikler akış hızı, pompa kafası, basınç, pompa gücü, güç derecesi ve çalışma sıcaklığıdır.

Dozaj pompalarına büyük ölçüde özgü olan önemli bir özellik, doğruluktur. Doğruluk, pompalanan bir sıvının hacminin istenen değere ne kadar yakın olduğunu açıklar. Daha yüksek hassasiyetli pompalar, ölçülen sıvı hacmini daha hassas ve tekrarlanabilir bir şekilde pompalar. Doğruluk +/- değerinde veya% değişkenlikle verilir.

qdos dozaj uygulama

Dozaj pompası uygulamaları

Kimyasal ölçüm pompaları olarak da bilinen dozaj pompası, su arıtma ve gıda sektörlerinin yanı sıra endüstriyel tesislerde, tarımda, üretim tesislerinde, tıbbi laboratuvarlarda ve madencilik faaliyetlerinde kullanılmaktadır. pH’ı nötralize etmek için su depolama tankına kostik veya asit eklemek için bir kimyasal besleme pompası kullanılabilir. Bakterileri öldürmek için klor pompası da kullanılabilir. Birçok kimyasal dozaj pompası, yüksek sıcaklık ve yüksek basınçlı ortamlar gibi zorlu durumlarda çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Üretici firmalardan bazıları;

  • Watson Marlow
  • Grundfos
  • Prominent

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir