Flowmetre Nedir?

Flowmetre, sıvı, gaz veya buhar gibi akışkan maddelerin bir tesisattan birim zamanda ne kadar geçtiğini ölçen bir cihazdır. Flowmetre aynı zamanda debimetre veya akış ölçer olarak da bilinir. Flowmetre, akışkanın boruyu zorlayan basınç farkı ile içerisinden geçen maddenin hızını ölçer .

flowmetre

Ne İşe Yarar?

Flowmetre, makine mühendisliğinin temel uğraşı alanlarından biridir. Motorlar, pompalar, kompresörler ve ısı değiştirici gibi sistemlerin imalat ve performans testlerinde doğrusal veya doğrusal olmayan, kitle veya sıvı veya gazların hacimsel akış hızını ölçmek için kullanılır. Ayrıca biyolojik, meteorolojik ve endüstriyel olayların incelenmesi ve laboratuvar deneylerinin gerçekleştirilmesi için de önemlidir.

Flowmetre Türleri

Velocity  

Bu flowmetre, sıvı akışının hacimsel hızını ölçmek için kullanılır. Bu sayaçlar, iç sıvı hareketi daha yüksek olduğunda daha az hassastır. Bu sayaçlar temel olarak çark, türbin, elektromanyetik, girdap atma ve sonik veya ultrasonik akış ölçerleri içerir.

Coriolis

Coriolis flowmetreler, kütle akışını eylemsizlik prensibi ile ölçer. Bu engelsiz, açık akış ölçer, geniş bir sıcaklık aralığında sıvı kütlesini yüksek doğruluk derecesinde doğrudan ölçerek akışı belirler. Akışkan sensör tüplerinden akarken, kütle akışının neden olduğu kuvvetler, tüplerin kütle ile orantılı olarak bükülmesine neden olur. Coriolis sayaçları, etkileyici doğrulukları, kurulum kolaylığı ve hem kütle akışını hem de yoğunluğu ölçme yetenekleri ile bilinir.

coriolis flowmetre

Optik

Endüstriyel sıvı akışı ölçümünde, optik tipte bir sayaç, sıvının bir borudan geçen hızını ölçmek için yeni bir gelişmedir. Bu teknoloji L2F veya Laser-Two-Focus olarak adlandırılır ve akan sıvının taşıdığı ışık difüzyon parçacıklarını algılamak için iki lazer ışını kullanır.

Diferansiyel Basınç

Bu sayaç, cihazın yukarı ve aşağı kısımları arasında statik basınçta bir eşitsizlik yaratmak için bir boru içindeki sıvı akışını tam olarak bloke etmeye çalışır. Diferansiyel basınçtaki fark, sıvı akış hızına karar vermek için ölçülebilir. Şu anda bu sayaçların %40’ı endüstrilerde gazlar, oldukça kalın sıvılar gibi farklı akışkanları ölçmek için kullanılmaktadır. Bunlar basit tasarımları ve daha az maliyeti nedeniyle çok popülerdir.

Mass

Bu tip sayaç, içinden akan maddenin hacmini ölçerek tüketiciye tahmini bir akış hızı sağlamak için kullanılır. Kimya endüstrisinde olduğu gibi ağırlık odaklı ölçümün gerekli olduğu yerlerde kullanılan ağırlık odaklı sayaçlardır.

Positive Displacement

PD (pozitif yer değiştirme) akış ölçerler, bir gaz veya sıvının tanımlanmış hacimlerini sayarak veya izole ederek çalışır. Akış ölçümü, kabul edilen izole edilmiş hacimlerin sayısı sayılarak elde edilebilir. Her sayaç, belirli sayıda döngüde sıvı hacimlerini saymak için farklı mekanizma içerir. Bu sayaçlar yüksek doğruluk ve iyi tekrarlanabilirlik sağlar. İşlevleri için bir güç kaynağına ve kurulumları için yukarı ve aşağı akış borusuna ihtiyaç duymazlar.

Hangi akış ölçer en doğru sonucu verir?

Coriolis kütle tipi en doğru olanıdır ancak pahalıdır.

Nerelerde Kullanılır?

Flowmetreler çeşitli sektörlerde ve uygulamalarda kullanılabilir. Örneğin; tıp alanında oksijen ve medikal hava akışını kontrol etmek için , su arıtma ve dağıtım sistemlerinde su debisini ölçmek için, petrol ve doğalgaz endüstrisinde hidrokarbon akışını ölçmek için, gıda ve içecek endüstrisinde süt, bira, meyve suyu gibi sıvıların akışını ölçmek için, kimya endüstrisinde asit, baz, çözücü gibi kimyasalların akışını ölçmek için kullanılabilir.

Bazı flowmetre markaları;


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir