Profibus Nedir?

Profibus Avrupa pazarından çıkmıştır ve performans özellikleri nedeniyle dünya çapında bir standart haline gelmiştir. Özel uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanmış çeşitli varyasyonlardan oluşur. En sık kullanılan iki Profibus sürümü Profibus-DP (Dağıtılmış Çevre Birimleri) ve Profibus-PA’dır (Proses Otomasyonu).

Profibus-PA doğrudan Profibus-DP’ye bağlanmak için geliştirilmiştir ve kendinden güvenli uygulamalarda kullanılabilir. DP, RS485 fiziksel katmanını kullanırken PA, esas olarak proses uygulamaları için tasarlanmış IEC 61158-2 fiziksel katmanını kullanır.

profibus topoloji

Profibus-DP

Pb-DP, binlerce I / O nokta bilgisini birkaç milisaniyeden daha kısa bir sürede iletebilen yüksek performanslı bir veri yolu ağı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle türbin servoları ve değişken hızlı sürücüler gibi hızlı tepki kontrol uygulamaları için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Özellikleri

  • Kritik zamanlı fonksiyonları kullanabilen yüksek hızlı veri erişimi.
  • 4 telli bir ağ üzerinde 32 cihaza kadar (tekrarlayıcılarla 126’ya kadar) ağlar; (Sinyal için 2 tel ve güç için 2 tel).
  • Ana şebeke segment başına 4.000 feet (1220 metre) kadar uzanabilir.
  • Geleneksel uygulamalara göre kablolama maliyetlerini ve devreye almayı önemli ölçüde azaltır.
  • Yeni kontrol sistemlerine kolayca arayüz oluşturur.
  • Kuzey Amerika ve Avrupa genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
profibus dp

Profibus-PA

Pb-PA, proses endüstrilerinde HART ve 4 ila 20mA sinyal iletiminin yerini alacak şekilde tasarlanmıştır. Proses endüstrisi gereksinimleri etrafında tasarlanmış fonksiyon bloklarını kullanır. IEC 61158-2 fiziksel katmanını kullanır, bu da onu iç güvenlik devreleri ile uyumlu hale getirir.

profibus dp

Pb-PA, kontrol mimarisine Pb-DP aracılığıyla bir segment kuplörü veya gösterildiği gibi bir bağlantıyla bağlanır. Segment kuplörleri, RS-485 sinyallerini 61158-2 sinyal seviyesine uyarlayan sinyal dönüştürücülerdir. Otobüs protokolü açısından şeffaftırlar. Segment kuplörleri kullanılırsa, DP (RS-485) segmentindeki baud hızı 45 Kbit / sn ile sınırlandırılmalıdır. Segment bağlayıcı ayrıca segment enstrümantasyonu için PA ağına güç enjekte eder.

profibus pa ornek

Bağlantılar, DP ağında 61158-2 segmentine bağlı tüm cihazları temsil eden bağımsız slave’lerdir. PA segmentleri bağlantılar kullanılarak bağlandığında, DP segmentindeki baud hızının, daha hızlı genel veriyolu ağı performansı sağlayan bir sınırı yoktur.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir